Kto musi Leczyć zęby? - Dentysta

Dentysta Zabrze

Zabiegi profilaktyczne

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty. Współcześnie wiele osób zmaga się z problemami z próchnicą zębów, warto więc zadbać odpowiednio o profilaktykę. Stomatologia zachowawcza jest działem medycyny, który zajmuje s

Kto musi Leczyć zęby? - Dentysta Dentysta Zabrze
ię leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Dobry dentysta może oferować różnego rodzaju zabiegi profilaktyczne, jak na przykład usuwanie kamienia nazębnego, instruktaż higieny czy profesjonalną higienizację. Ponadto w profilaktyce próchnicy zębów ważne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej poprzez odpowiednie mycie zębów oraz unikanie produktów niszczących szkliwo. Profilaktyka próchnicy polega w głównej mierze na edukacji zdrowotnej oraz na wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów, niż ją leczyć, nie zawsze jest to jednak możliwe. Niektóre osoby posiadają bardziej podatne na działanie próchnicy uzębienie, co często wynika z kwestii genetycznych. Dobry dentysta będzie zachęcał do regularnych wizyt kontrolnych, które pomogą wcześniej wykryć zmiany próchnicze.


Pochodzenie słowa dentystyka

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.


Przebieg leczenia ortodontycznego

Ortodoncja stanowi jedną z wielu dziedzin stomatologii, której przedmiotem zainteresowania jest profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Leczeniem wad zgryzu u dzieci oraz dorosłych zajmuje się ortodonta, czyli lekarz dentysta, który ukończył odpowiednią specjalizację stomatologiczną. Z leczenia ortodontycznego korzystają głównie dzieci oraz młodzież, u których wykształciły się różne wady zgryzu na skutek dorastania. Leczenia ortodontycznego mogą się podjąć także dorośli. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w ortodoncji oferując wykonywanie zabiegów jednie z tego zakresu, ponieważ ortodoncja jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną. Leczenie ortodontyczne polega na dobraniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego i noszeniu go przez określony czas. Aparat ortodontyczny jest dobierany indywidualnie do pacjenta i występującej wady zgryzu, a w miarę postępowania leczenia jest odpowiednio regulowany lub modyfikowany. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej dentysta omawia z pacjentem plan leczenia wraz z diagnozą występującej wady.


Zakładanie licówek

Licówki stomatologiczne są specjalnym rodzajem uzupełnienia protetycznego, które jest wykonane z cienkiej płytki ceramicznej lub porcelanowej. Licówki zakłada się na przednią część zęba, głównie w celach estetycznych. Najczęściej oferowanymi przez gabinet stomatologiczny licówkami są te wykonane z porcelany. Zakładanie licówek można zaliczyć do stomatologii estetycznej, ponieważ ich głównym celem jest poprawianie estetyki zębów. Licówki mogą być jednak używane również w celu ochrony zębów przed uszkodzeniami. Zakładanie licówek należy do takiego działu stomatologii, jakim jest protetyka. Zdecydowanie się na założenie licówek nie jest tanim rozwiązaniem, ale tym co przemawia na korzyść licówek jest ich trwałość oraz znacząca poprawa estetyki uzębienia w mało inwazyjny sposób. Licówki, które są cienkimi płytkami, są trwale mocowane do powierzchni zęba maskując tym samym różne niedoskonałości oraz niewielkie ubytki powstałe na skutek mechanicznych urazów. Licówki są jednym z bezpieczniejszych i trwalszych sposobów na poprawę estetyki zębów.