Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dentysta

Dentysta Ruda Śląska

Leczenie zębów u stomatologa

Stomatologiczne leczenie zębów kojarzy się wszystkim pacjentom z pobytem na fotelu dentystycznym, który nie zawsze należy do przyjemnych. Jednak dentyści obecnie mogą wdrażać u pacjentów nowoczesne metody leczenia pozwalające na bezbo

Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dentysta Dentysta Ruda Śląska
lesne i bardzo skuteczne terapie. Wszystko to sprawia, że dentyści pracują jeszcze bardziej skutecznie niż kiedyś i posiadają wielu spokojnych oraz zadowolonych pacjentów. Mogą wykonywać u nich coraz bardziej skomplikowane zabiegi niezależnie od tego, w jakim są wieku i w jakim stanie są ich zęby. Oprócz samego leczenia mogą korzystać z zabiegów wybielania zębów i wstawiania w razie potrzeby sztucznych zębów. To pozwala wielu osobom na w pełni komfortowe życie i stwarza możliwość próbowania wielu smaków.

Zawodowi dentyści oprócz samego leczenia zębów zajmują się także leczeniem przyzębia. Takie specjalistyczne leczenie pozwala na zachowanie zębów, które są zdrowe, ale mogą wypaść z powodu jakiejś choroby przyzębia. Może ona sprawić, że pacjent będzie źle się czuł podczas jedzenia posiłków i nie będzie mógł wypijać zimnych lub gorących napojów. Dlatego dentyści przyznają, że nie brakuje im pacjentów chcących zająć się leczeniem przyzębia. Korzystają oni z wielu środków pozwalających im na skuteczne leczenie posiadanych dolegliwości. Wszystko to sprawia, że można wyleczyć wiele z tych zębów, które wcześniej musiałyby zostać wyrwane lub po prostu same by się skruszyły. W związku z tym wiele osób coraz częściej chodzi do dentysty.


O powikłaniach leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem warunkowym i nigdy nie ma 100% pewności, że się powiedzie. Ze względu jednak na fakt, iż jest to często jedyna metoda uchronienia zęba przed usunięciem, warto podjąć ryzyko.

Powikłania mogą wystąpić zarówno podczas leczenia, jak i jakiś czas po jego przeprowadzeniu. Do tych występujących w trakcie leczenia zaliczamy:

brak możliwości opracowania kanału w całości ze względu na zmniejszenie jego światła wskutek zwapnienia
perforację (przedziurawienia) ściany kanału
złamanie narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania
ukruszenie korony zęba
wystąpienie dolegliwości bólowych, obrzęku, a nawet ropnia
przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia, co może powodować przejściowe dolegliwości bólowe
przepchnięcie płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba, co może wymagać leczenia za pomocą antybiotyku.
Powikłaniami mogącymi pojawić się nawet jakiś czas po wypełnieniu kanałów są:

dolegliwości bólowe spowodowane na przykład materiałem przepchniętym do wnętrza zatoki szczękowej
brak zagojenia się zmian okołowierzchołkowych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe#Powik.C5.82ania


Operacyjne usuwanie ósemki


W pełni rozwiniętym uzębieniu człowieka znajdują się 32 zęby, w tym 12 zębów trzonowych. Ostatnie zęby, znajdujące najbardziej z tyłu są tak zwanymi zębami mądrości. Nazywa się je tak, dlatego że pojawiają się dopiero po osiągnięciu dojrzałości u człowieka. Czas ich rośnięcia jest różny, mogą się pojawić przed dwudziestką, jak i po. Ich rośnięcie jest związane z bólem. Część ludzi decyduje się na usunięcie ósemek, albo z konieczności, albo uważając je za zęby zbędne. Z tego względu, że są z tyłu szczęki ciężko jest o nie właściwie dbać. Czasem nawet stomatolodzy sami rekomendują pacjentowi usunięcie ósemek, dlatego że mogłyby zniweczyć efekt leczenia ortodontycznego, kiedy mają mało miejsca na rośnięcie w szczęce. Usuwanie ósemek nie jest jednak koniecznie, jeśli w niczym nie przeszkadzają nie trzeba się ich pozbywać.